Posts

September 2012
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

 LETHAM AND DISTRICT HORTICULTURAL SOCIETY

ONE HUNDREDTH and TENTH ANNUAL FLOWER SHOW AND INDUSTRIAL EXHIBITION

11 August 2012

PRIZE WINNERS

TROPHY AND MEDAL WINNERS

Sir Thomas Paxton Challenge Cup (Most Points Vegetables)      Mr A Duff, Pitlessie

Adam Hall Memorial Quaich (Best Exhibit in Vegetables)             Mr. W Crichton, Freuchie

Sir Thomas Paxton Challenge Cup (Most Points Pot Plants)         Mr. A Hain, Cuparmuir

Donald G McDonald Challenge Cup (Most Points Cut Flowers)  Mr. A Hain, Cuparmuir

Dowie Trophy (Best Exhibit Pot Plants and Cut Flowers)               Mr. A Hain, Cuparmuir

Monimail House Trophy (Most Points Decorative)                          Mrs J Munro, Letham

Alistair Foggie Memorial Trophy (Most Points Fruit)                       Miss E Wilson, Ladybank

Paterson Shield (Best Kept and Cropped Vegetable Garden)     Mr L Wheelans, Cupar

Brunton-Kidd Medal (Best Kept Flower Plot)                                     Mrs A Adams, Freuchie

David and Jennifer Drummond Shield (Best Hanging Basket)     Mrs A Adams, Freuchie

Society Challenge Cup (Most Points Handicrafts)                             Mrs. L Kervell, Ladybank

Pioneer Trophy (Best Item in Handicrafts)                                          Mrs. H Page, Letham

Bonthrone Cup (Most Points Baking)                                                    Mrs. H Cuthbert, Daftmill

G. Connacher Shield (Most Points Baking by a Gent)                    Mr.  D Drummond, Freuchie

Euphemia Hay Memorial Trophy (Most Points Jams and Jellies)  Mrs M Black, Cupar / Mrs V Drysdale, Cuparmuir

Alex Green Cup (Most Points Wine and Beer)                                  Mrs J Gordon, Letham

Paterson Trophy (Most Points Industrial)                                            Mrs. V Drysdale, Cuparmuir

Opdahl Cup (S.W.R.I. Inter-Institute Cup)                                           Letham

Betty Hay Memorial Trophy (Best Exhibit in the Rural Competition) Mrs H Page / Mrs G Houston

Paterson Rose Bowl (Most Points Produce)                                       Mrs D McGinty,

Industrial Medal (Best Exhibit Photographic Section)                     Mr D Hamilton, Letham

R Storrar Perpetual Challenge Cup (Most Points Children)           Innes Service, Collessie

Alex Garden Cup (Best Miniature Garden)                                         Innes Service, Collessie

Archibald Wilson Perpetual Challenge Trophy                                   Innes Service, Collessie

The Betty Hay Trophy (Most Points Overall in Show)                     Mr. A Hain, Cuparmuir

Garden News Top Tray Sponsored By Marshalls Seeds

1st Prize                                                                                                             Mr. A Duff, Pitlessie

Garden News Top Vase Sponsored By Marshalls Seeds

1st Prize                                                                                                             Miss E Wilson, Ladybank

2nd Prize                                                                                                           Mrs J Munro, Letham

3rd Prize                                                                                                              Mrs J Ramsay-Service, Collessie

 

Photographic                                                                                                  

1st Prize                                                                                                             Mr D Hamilton, Letham

2nd Prize                                                                                                           Mrs L Kervell, Ladybank

3rd Prize                                                                                                            Ms L Harvie, Lindifferon

Diploma Winners                                                                                         

Best Exhibit in Vegetable Section                                                            Mr. W Crichton, Freuchie

Best Exhibit in Pot Plants                                                                            Mr. R McConnell, Coaltown of     Burnturk

Best Exhibit in Cut Flowers                                                                         Mr. A Hain, Cuparmuir

Best Exhibit in Decorative Section                                                           Mrs J Munro, Letham

Best Exhibit in Fruit Section                                                                      Miss E Wilson, Ladybank

Best Exhibit in Handicrafts Section                                                          Mrs H Page, Letham

Best Exhibit in Baking Section                                                                   Mr D Drummond, Freuchie

Best Exhibit in Jams and Jellies                                                                 Mrs. S Simmers, Myrecairnie

Best Exhibit in Wine and Beer Section                                                   Mrs J Gordon, Letham

Best Exhibit in Produce Section                                                                Mr B Service, Collessie

Best Exhibit in Childrens Section                                                              Jaden McArthur, Falkland

 

Childrens Section Miniature Trophy Winners                                 

Under 5’s                                                                                                          Logan Reynolds, Letham

5 – 8                                                                                                                      Helen Black, Letham

9 – 11                                                                                                                   Magnus Connolly, Monimail

12 – 16                                                                                                                 Sophie Smith, Letham

Sunflower Competition                                                                             

1st Prize                                                                                                             Innes Service (280cm)

2nd Prize                                                                                                           Cameron Service (271cm)

3rd Prize                                                                                                            Eve Weller (171cm)

 

MAJOR RAFFLE WINNERS

Meal for Two at Fernie Castle Hotel                                                       Mrs J Ramsay -Service, Collessie

(Donated by Fernie Castle Hotel)

Scottish Deer Centre Family Tickets                                                      Roberta Watson,, Glenrothes

(Donated by the Edinburgh Woollen Mill)

Bottle of Malt Whisky                                                                                  Mr C Drysdale

Basket of Groceries                                                                                      A. Wilson – Glenrothes

Basket of Fruit                                                                                                   Jill Henderson – Glenrothes

 

JUDGES                                                                                                             

VEGETABLES AND FRUIT SECTIONS                                                        Mr. J Veitch

POT PLANTS AND CUT FLOWERS                                                             Mr. R Daniels

DECORATIVE SECTION                                                                                 Mrs. K Innes-Smith

GARDEN COMPETITION                                                                              Mr F Janeckzo

HANDICRAFT                                                                                                   S.W.R.I

BAKING                                                                                                              S.W.R.I

JAMS AND JELLIES                                                                                         S.W.R.I

S.W.R.I. COMPETITION                                                                                S.W.R.I.

PHOTOGRAPHIC                                                                                             Mr G McLeish

WINE AND BEER                                                                                             Mr. F Cuthbert

PRODUCE                                                                                                          Mr. D Surgenor

CHILDREN’S SECTION                                                                                   Mrs. M Christie

 

Outdoor Games

Letham Links

Child                                                                                                                    Scott Smith, Letham

Tub Ball

Adult                                                                                                                   Dan Connolly, Monimail / Bruce  Forrest, Letham

Child                                                                                                                    George Connolly, Monimail

Horseshoe Throwing

Adult                                                                                                                   Pete Bisset, Lindiferron

Child                                                                                                                    Madeline Smiles, Letham              

Indoor Treasure Hunt

Adult                                                                                                                   Lewis Campbell, Ladybank

Children                                                                                                             Millie Armstrong, Letham

 

Guess the Weight of the Cake (Donated by Hazel Cuthbert, Daftmill)

Maureen Andrew, Edinburgh

 

`Letham and District Horticultural Society

One Hundred and Tenth Annual Flower Show and Industrial Exhibition

Detailed Results 2012

Vegetables

Three Pods Broad Beans, Long – 1 J Harris, Letham; 2 Mr A Duff, Pitlessie; 3 Mr L Wheelans, Cupar.

Three Beetroots, Globe – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 J Harris, Letham.

One Cabbage – 1 Mr B Forrest, Letham; 2 J Harris, Letham.

Three Carrots, Stump Root – 1 Innes  Service, Collessie.

Three Carrots, Long – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Mr J McGeorge, Dunshalt; 3 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

One Head of Cauliflower – 1 3 Mr L Wheelans, Cupar .

Three Leeks – 1 Sir R Spencer-Nairn, Barham; 2 Cameron Service, Collessie.

Two Lettuces – 1 Sir R Spencer-Nairn, Barham; 2 Mr J McGeorge, Dunshalt.

Three Courgettes – 1 Sir R Spencer-Nairn, Barham; 2 J Harris, Letham.

Three Onions, Quality – 1 Mr W Crichton, Freuchie; 2 Mr J McGeorge, Dunshalt.

Three Onions, from Sets – 1 Mr L Wheelans, Cupar; 2 Mr B Forrest, Letham; 3 Sir R Spencer-Nairn, Barham.

One Plant Parsley, Grown in Pot – 1 Mrs K Black, Letham.

Once Dish Green Peas (40-50) – 1 Mr L Wheelans, Cupar; 2 Cameron Service, Collessie.

Eight Pods Peas – 1 Mr L Wheelans, Cupar; 2 J Harris, Letham; 3 Mr S MacKay, Letham.

Four Potatoes, White – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mr J McGeorge, Dunshalt.

Four Potatoes, Coloured – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mr J McGeorge, Dunshalt.

Three Stalks Rhubarb, Quality – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 J Harris, Letham; 3 Miss E Wilson, Ladybank.

Three Shallots, Red (not seedlings) – 1 Mr L Wheelans, Cupar; 2 Mr A Duff, Pitlessie; 3 Mr B Forrest, Letham.

Three Shallots, Yellow (not seedlings) – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Mr B Forrest, Letham .

Two Sweet Peppers, any colour – 1 Mr D Drummond, Freuchie; 2 Mr G McDonald, Bow of Fife

Five Cherry Tomatoes – 1 Mrs M Staerck, Bow of Fife; 2 J Harris, Letham; 3 Mr B Forrest, Letham.

Three Tomatoes – 1 J Harris, Letham; 2 Mrs M Staerck, Bow of Fife; 3 Mr A Duff, Pitlessie;

One Cucumber (not ridge) 1 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk; 2 Mr D Drummond, Freuchie; 3 Mr G McDonald, Bow of Fife.

Two Turnips, White – 1 Mr B Forrest, Letham; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk

Any Unusual Shaped Vegetable – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Mr D Drummond, Freuchie; 3 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk.

 

Pot Plants

One Begonia, Tuberous – 1 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk; 2 Mr G Wilson, Ladybank; 3 Mrs W Wheelans, Cupar.

One Cactus or Succulent Plant – 1 Mr A Hain, Cuparmuir; 2 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk; 3 Mrs W Wheelans, Cupar.

One Fern – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Fuchsia – 1 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk ; 2 Mr T Jamieson, Auchtermuchty ; 3 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Hanging Pot Plant – 1 Mr W Crichton, Freuchie; 2 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Pot Lobelia – 1 Mr T Jamieson, Auchtermuchty.

One Pelargonium – any variety (Geranium) – 1 Mr T Jamieson, Auchtermuchty; 2 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Plant not in Schedule – 1 Mrs J White, Bow of Fife; 2 Mr T Jamieson, Auchtermuchty; 3 Mr A Hain, Cuparmuir.

Two Plants (not exceeding 7″ pots) – 1 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk 2 Mr T Jamieson, Auchtermuchty; 3 Mr A Hain, Cuparmuir.

Cut Flowers

Three Vases Annuals, distinct – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

Four Antirrhinums Spikes, Varieties – 1 Mr A Hain, Cuparmuir; 2 Mr T Jamieson, Auchtermuchty.

Six Pinks – 1 Mr T Jamieson, Auchtermuchty; 2 Mr A Hain, Cuparmuir.

Three Dahlias, Pompom – 1 Mr A Barnard, Glenrothes; 2 Mr T Jamieson, Auchtermuchty.

Three Dahlias, Small and/or Miniature Ball – 1 Mr A Barnard, Glenrothes; 2 Mr R Barnard, Leven; 3 Mr T Jamieson, Auchtermuchty.

One Vase Three Minature Decorative Dahlias – 1Mr R Ainslie, Pitlessie  ; 2 Mr A Barnard, Glenrothes; 3 Mr R Barnard, Leven.

One Vase Three Dahlias, Decorative – 1 Mr A Barnard, Glenrothes.

One Vase Six Dahlias, Small Cactus and/or Semi-Cactus – 1 Mr A Barnard, Glenrothes.

Bowl of Dahlias – for effect – 1 Mr A Barnard, Glenrothes.

Three Vases Herbaceous, Distinct – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

Four Marigolds, African – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

Four Marigolds, French (shown on board) – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

Four Marigolds, Scotch, Double (shown on board) – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

Six Pansies, Mixed (shown on board) – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

Three Spikes Phloxes – 1Mrs W Wheelans, Cupar ; 2 Mr A Hain, Cuparmuir.

Six Roses, not less than 2 varieties (shown on board) – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Vase of One Specimen Hybrid Tea – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Spike Floribunda or Polyanthus Rose – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

Four Stocks, double (spikes only) 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Vase Sweet Peas, 12 Spikes (without foliage) – 1 Mr A Hain, Cuparmuir; 2 Mr T Jamieson, Auchtermuchty; 3 Mr D Drummond, Freuchie.

One Vase Sweet Peas, 12 Spikes (with own foliage) – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

 

Decorative Section

One Bowl of Floating Flower Heads – 1 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk; 2 Mrs J Munro, Letham; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Dried/Artificial Arrangement – Scottish Theme (not exceeding 15″ overall) – 1 Mrs J Munro, Letham; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 3 Mrs W Wheelans, Cupar.

Fresh Posy in Small Glass Vase – no oasis – 1 Mrs J Munro, Letham; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 3 Mrs J White, Bow of Fife.

Fresh Arrangement depicting the Olympic Torch ( Maximum height 24”)  – 1 Mrs J Munro, Letham; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Fresh Foliage Arrangement (12″ maximum overall) – 1 Mrs J Munro, Letham; 2 Mrs W Wheelans, Cupar; 3 Mrs J White, Bow of Fife.

Fresh Table Centre Decoration using 5 Blooms – 1 Mrs J Munro, Letham; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Fresh Miniature Arrangement in a Bottle Top (Not exceeding 4″ overall) – 1 Mrs J Munro, Letham; 2 Mrs W Wheelans, Cupar; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

 

Fruit

20/30 Blackcurrants (in dish) – 1 Miss E Wilson, Ladybank; 2 Sir R Spencer-Nairn, Barham; 3 Mrs J White, Bow of Fife.

Twelve Gooseberries, Green or Red – 1 Mrs M Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Mr L Wheelans, Cupar; 3 Mrs J Ramsay-Service, Collessie.

Twelve Raspberries (in dish) 1 Miss E Wilson, Ladybank; 2 Mrs M Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mrs J Ramsay-Service, Collessie.

Twelve Stringlets of Redcurrants (heaviest) – 1 Miss E Wilson, Ladybank.

Twelve Strawberries – 1 Mrs M Irvine, Coaltown of Burnturk ; 2 Miss E Wilson, Ladybank .

One Dish any Fruit not in Schedule 1 Miss E Wilson, Ladybank; 2 Mr D Drummond, Freuchie; 3 J Harris, Letham.

Handicrafts

Knitted Sleeveless Top – any ply – 1 Mrs M Black, Cupar; 2 Mrs V Drysdale, Cuparmuir; 3 Mrs M Smith, Pitscottie.

Knitted Mitts – any ply – 1 Mrs M Black, Cupar; 2 Mrs V Drysdale, Cuparmuir; 3 Mrs S Hainey, Cupar.

Fabric Hat – any design – 1 Mrs L Kervell, Ladybank.

Gift Wrapped Bottle – any craft – 1 Mrs V Drysdale.

Painted Landscape (A3 maximum) – 1 K Stuart, Letham.

Item Made with or decorated with buttons – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Mrs V Drysdale, Cuparmuir; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Small item in Bargello Work – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Mrs M Black, Cupar; 3 Mrs S Hainey, Cupar.

Novelty Hot Water Bottle Cover – any craft – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 H Henderson, Pitlessie.

Article Made From a Recycled Tin – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Christmas Card – any craft – 1 Mrs H Page, Letham ; 2 Mrs M Black, Cupar; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Salt Dough Model – 1 Mrs V Drysdale, Cuparmuir.

Embroidery in Wool – 1 Mrs H Page, Letham; 2 Mrs J Munro, Letham; 3 Mrs L Kervell, Ladybank.

A Beaded Necklace – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Mrs M Black, Cupar; 3 Mrs M Smith, Pitscottie.

Mask for a Masked Ball – 1 Mrs V Drysdale, Cuparmuir; 2 Mrs L Kervell, Ladybank.

Oven Gloves – 1 Mrs L Kervell, Ladybank.

Any Special Article made by Lady – 1 Mrs H Page, Letham; 2 Mrs M Smith, Pitscottie; 3 S Graham, Lindifferon  .

Baking

Three Jam Tarts – 1 H Henderson, Pitlessie; 2 Mr J McGeorge, Dunshalt ; 3 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

Three Perkins – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Mrs J White, Bow of Fife; 3 J McCaffery, Auchtermuchty.

Three Sausage Rolls – shortcrust pastry – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mrs V Drysdale, Cuparmuir.

Three Custard Creams – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 J McCaffery, Auchtermuchty; 3 Mrs V Drysdale, Cuparmuir.

Three Pieces Uncooked Traybake – 1 Mrs H Cuthbert, Daftmill;  2 Mrs D McGinty, Ladybank; 3 Mrs L Kervell, Ladybank.

Three Meringue Shells – 1 Mrs H Cuthbert, Daftmill; 2 Mrs L Kervell, Ladybank; 3 Mrs V Drysdale, Cuparmuir.

Three Rock Cakes – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2 Miss L Rosser, Freuchie; 3 Mrs H Cuthbert, Daftmill.

Three Drop Scones – 1 Mrs K Black, Letham; 2 Mrs H Cuthbert, Daftmill; 3 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

Three Oven Scones – 1 Mrs H Henderson, Pitlessie; 2 Mrs J White, Bow of Fife; 3 Mrs H Cuthbert, Daftmill.

Thre Carrrot Cake Muffins – no icing  – 1 Mrs D McGinty, Ladybank; 2 Mrs H Cuthbert, Daftmill; 3 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

White Loaf – 1 Mr D Drummond, Freuchie; 2 Mrs D McGinty, Ladybank; 3 Mrs H Cuthbert, Daftmill.

Brown Loaf – 1 Mr D Drummond, Freuchie; 2 Mrs H Cuthbert, Daftmill; 3 Mr J McGeorge, Dunshalt.

Single Chocolate Sponge – 1 Mrs K Black, Letham; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mrs V Drysdale, Cuparmuir.

One Small Fruit Loaf – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Mrs V Drysdale, Cuparmuir; 3 Mrs H Henderson, Pitlessie.

Three Highlander Shortbread Biscuits – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Mrs V Drysdale, Cuparmuir; 3 Mrs H Cuthbert, Daftmill.

Three Decorated Cup Cakes – 1 Mrs H Cuthbert, Daftmill; 2 Mrs L Kervell, Ladybank; 3 Mrs V Drysdale, Cuparmuir.

Three Peppermint Creams – 1 Mr W Fenton, Ballintager; 2 Mrs H Cuthbert, Daftmill; 3 Mr J McGeorge, Dunshalt.

Two Pieces of Tablet – any variety – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Mrs K Black, Letham; 3 Mrs H Cuthbert, Daftmill.

Two Wedges of Chocolate Beetroot Cake from set recipe – 1 Mrs V Drysdale, Cuparmuir; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mrs H Cuthbert, Daftmill.

Photographic Section

Theme:  Water, Water, Everywhere

1 Mr D Hamilton, Letham; 2 Mrs L Kervell, Ladybank; 3 Ms L Harvie, Lindifferon.

Jams and Jellies

Apple Jelly – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2 H Henderson, Pitlessie.

Blackcurrant Jelly – 1 H Henderson, Pitlessie; 2 Mrs K Black, Letham; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Apricot Jam – 1 H Henderson, Pitlessie; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 3 Mrs M Black, Cupar

Lemon Curd (small jar) – 1 Mrs V Drysdale, Cuparmuir ; 2 Mrs M Black, Cupar; 3 Mrs D McGinty, Ladybank.

Marmalade – 1 Mrs M Black, Cupar; 2 Mrs V Drysdale, Cuparmuir; 3 Mrs H Cuthbert, Daftmill.

Raspberry Jam – 1 Mrs V Drysdale, Cuparmuir; 2 Mr A Arbuckle, Luthrie; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Redcurrant Jelly – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2 H Henderson, Pitlessie.

Rhubarb & Ginger Jam – 1 Mr D Drummond, Freuchie; 2 Mrs M Black, Cupar; 3 Mrs V Drysdale, Cuparmuir.

Strawberry Jam – 1 Mr J McGeorge, Dunshalt; 2 Mrs K Black, Letham; 3 Mrs H Cuthbert, Daftmill.

Chutney (any variety) – 1 Mrs M Black, Cupar; 2 Mrs V Drysdale, Cuparmuir; 3 Mr D Drummond, Freuchie.

Jam, Jelly or Preserve not in Schedule – 1 Mrs K Black, Letham; 2 Mr J McGeorge, Dunshalt; 3 Mrs J White, Bow of Fife.

Wine and Beer

One Bottle Home-made Wine, White (Sweet) – 1 Mrs G MacLean, Bow of Fife; 2 Mrs J Gordon, Letham.

One Bottle Home-made Wine, White (Dry) – 1 Mrs J Gordon, Letham; 2 Mrs G MacLean, Bow of Fife

One Bottle Home-made Wine, Red (Sweet) – 1 Mrs G MacLean, Bow of Fife; 2 Mrs J Gordon, Letham.

One Bottle Home-made Wine, Red (Dry) – 1 Mrs J Gordon, Letham; 2 Mrs G MacLean, Bow of Fife

One Bottle Home-brewed Beer or Lager – 1 Mrs J Gordon, Letham.

One Bottle Home-made Spirit/Liqueur – 1 Mr G MacLean, Bow of Fife; 2 Mr W Fenton, Ballantager; 3. Mr D Hamilton, Letham

S.W.R.I Competition

Theme:   Her Majesty’s Diamond Jubilee Celebration

1 Letham; 2 Creich and District; 3 Auchtermuchty.

Produce

Three Brown Eggs (Hen/Bantam) – 1 Mr B Service, Collessie; 2 Mrs D McGinty, Ladybank; 3 Mrs J Gordon, Letham.

Three White Eggs – 1 Mrs D McGinty, Ladybank.

Three Coloured Eggs (Hen / Bantam – not brown or white) – 1 Mrs D McGinty, Ladybank.

Three Duck Eggs – 1 Mrs J Gordon, Letham.

Children’s

Under 5s

Draw a picture of a Flower – 1 Logan Reynolds, Letham ; 2 Anna Black, Letham; 3. Ben Brincat, Letham.

Finger Print Painting (A4 Maximum) – 1 Logan Reynolds, Letham; 2 Anna Black, Letham; 3 Millie Armstrong, Letham.

Pasta Necklace – 1 . Ben Brincat, Letham; 2 Holly Hamilton, Letham, 3 Anna Black, Letham.

Cress Grown in an Egg-cup – 1 Fraser Armstrong, Letham; 2 Holly Hamilton, Letham; 3 Logan Reynolds, Letham.

5 – 8 Years

Junk Model – 1 Helen Black, Letham; 2 Jaden McArthur, Falkland; 3 Claire Cuthbert, Daftmill / Cameron Service, Collessie .

Vegetable Monster – 1 Helen Black, Letham; 2 Claire Cuthbert, Daftmill; 3 Ella McGeorge, Dunshalt.

Mosaic of a Flower Made From Coloured Paper – 1 Frederick Connolly, Monimail; Logan Fenton, Ballantager; 3 Cameron Service, Collessie.

3 Plain Peppermint Creams – 1 Cameron Service, Collessie; 2 Megan Licence, Letham; 3 Helen Black, Letham.

9 – 11 Years

Sketch of a Landscape – 1 Magnus Connolly, Monimail.

12 – 16 Years

3 Pieces Flapjack – 1 Innes Service, Collessie; 2 Sophie Smith, Letham.

Hand Made Scarf – 1 Sophie Smith, Letham; 2 Innes Service, Collessie.

6″ Pizza – 1 Sophie Smith, Letham; 2 Innes Service, Collessie.

CD Cover (any medium, including computer) – 1 Sophie Smith, Letham; 2 Innes Service, Collessie.

Open Classes

Decorated Hard Boiled Egg – 1 Madeline Smiles, Letham; 2 Innes Service, Collessie; 3 Sophie Smith, Letham.

Photograph of an Animal (taken by Child) 1 Frederick Connolly, Monimail; 2 George Connolly, Monimail; 3 Cameron Service, Collessie.

Collage of a Sunflower – 1 Jaden McArthur, Falkland; 2 Innes Service, Collessie; 3 Calum McArthur, Falkland.

Floating Flower Heads in a Cereal Bowl – 1 Millie Armstrong, Letham; 2 Cameron Service, Collessie; 3 Anna Black, Letham.

Vegetable grown by child – 1 Cameron Service, Collessie; 2 Helen Black, Letham; 3 Millie Armstrong, Letham.

Miniature Garden – 1 Innes Service, Collessie; 2 Millie Armstrong, Letham; 3 Cameron Service, Collessie.