Letham Show Detailed Results 9 August 2014

Letham and District Horticultural Society

One Hundred and Twelfth Annual Flower Show and Industrial Exhibition

Vegetables

Three Pods Broad Beans – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Sir R Spencer-Nairn, Barham; 3 Mr L Wheelans, Cupar.

Six French Beans – 1 Sir R Spencer-Nairn, Barham; 2 Miss E Wilson, Ladybank; 3 Mr B Forrest, Letham.

Two Beetroots, Globe – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Mr L Wheelans, Cupar; 3 Mr B Forrest, Letham.

One Cabbage – 1 Mr L Wheelans, Cupar; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

Two Carrots, Stump Root – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

Two Leeks – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Sir R Spencer-Nairn, Barham.

Two Lettuces – 1 Sir R Spencer-Nairn, Barham; 2 Mr B Forrest, Letham.

Three Courgettes –1 Sir R Spencer-Nairn, Barham; 2 Mr L Wheelans, Cupar; 3 Julie Harris, Letham.

Three Onions, Quality – 1 Mr L Wheelans, Cupar; 2 Mr A Duff, Pitlessie.

Three Onions, from Sets – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Mr B Forrest, Letham; 3 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

Three Onions Red, from Sets – 1 Mr L Wheelans, Cupar; 2 Mr A Duff, Pitlessie; 3 Mr B Forrest, Letham.

One Plant Parsley, Grown in Pot – 1 Miss E Wilson, Ladybank; 2 Mrs J Hamilton, Letham.

Once Dish Green Peas (40-50) – 1 Mr L Wheelans, Cupar; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mrs G Hutchison, Collairne.

Six Pods Peas – 1 Mrs G Hutchison, Collairne; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mr L Wheelans, Cupar.

Four Potatoes, White – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2; Mr B Forrest, Letham; 3 Ms S Graham, Lindiferron.

Four Potatoes, Coloured – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Mr D Brockie, Strathmiglo; 3 Dr J McGeorge, Dunshalt

Three Varieties Potatoes, three each (named) – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Miss E Wilson, Ladybank.

Three Stalks Rhubarb, Quality – 1 Mr L Wheelans, Cupar; 2 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Miss E Wilson, Ladybank

Three Shallots, Red (not seedlings) – 1 Mr L Wheelans, Cupar; 2 Mr A Duff, Pitlessie; 3 Mr B Forrest, Letham

Three Shallots, Yellow (not seedlings) – 1 Mr B Forrest, Letham; 2 Mr A Duff, Pitlessie.

Five Cherry Tomatoes – 1 Mr B Forrest, Letham; Dr J McGeorge, Dunshalt; 3 Julie Harris, Letham.

Three Tomatoes – 1 Mrs M Staerck, Bow of Fife; 2 Dr J McGeorge, Dunshalt; 3 Miss E Wilson, Ladybank.

One Cucumber (not ridge) – 1 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk; 2 Mrs M Staerck, Bow of Fife.

Three Chillies – 1 Julie Harris, Letham.

Any Unusual Shaped Vegetable – 1 Mr B Lawrie, Dunshalt.

Pot Plants

One Begonia, Tuberous – 1 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk; 2 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Cactus or Succulent Plant – 1 Mr A Hain, Cuparmuir; 2 Mrs W Wheelans, Cupar; 3 Mrs J Ramsay-Service, Collessie.

One Orchid – 1 Mrs B Jamieson, Auchtermuchty; 2 Mrs J Ramsay-Service, Collessie; 3 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Fuchsia – 1 Mrs B Jamieson, Auchtermuchty; 2 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk.

One Hanging Pot Plant – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Pot Lobelia – 1 Mrs B Jamieson, Auchtermuchty; 2 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Pelargonium – any variety (Geranium) – 1 Mr A Hain, Cuparmuir; 2 Mrs B Jamieson, Auchtermuchty; 3 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk.

One Plant not in Schedule – 1 Mrs B Jamieson, Auchtermuchty; 2 Mrs M Lumsden, Cupar; 3 Mr A Hain, Cuparmuir.

Two Plants (not exceeding 7″ pots) – 1 Mr A Hain, Cuparmuir; 2 Mrs J Munro, Letham.

One Insectivorous Plant – 1 Mr J Wall, Letham; 2 Mr G McDonald, Bow of Fife.

Cut Flowers

Three Vases Annuals, distinct – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

Three Antirrhinums Spikes, Varieties – 1 Mrs B Jamieson, Auchtermuchty; 2 Mr A Hain, Cuparmuir.

Three Dahlias, Small and/or Miniature – 1 Mr R Ritchie, Kettlebridge.

One Vase Three Minature Decorative Dahlias – 1 Mr R Ritchie, Kettlebridge..

One Vase Three Dahlias, Medium – 1 Mr R Ritchie, Kettlebridge

Bowl of Dahlias – for effect – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

Three Gladioli – 1 Mr A Hain, Cuparmuir; 2 Miss E Wilson, Ladybank,

One Gladiolus Spike – 1 Mr A Hain, Cuparmuir; 2 Miss E Wilson, Ladybank; 3 Mrs B Jamieson, Auchtermuchty.

Three Vases Herbaceous, Distinct – 1 Mr A Hain, Cuparmuir; 2 Lady J Spencer-Nairn, Barham.

Four Marigolds, African – 1 2 Mr A Hain, Cuparmuir; 2 Mrs B Jamieson, Auchtermuchty.

Four Marigolds, French (shown on board) – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

Four Marigolds, Scotch, Double (shown on board) – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

Six Pansies, Mixed (shown on board) – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

Three Spikes Phloxes – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

Six Roses, not less than 2 varieties (shown on board) – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Vase of One Specimen Hybrid Tea – 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Spike Floribunda or Polyanthus Rose – 1 Mr A Hain, Cuparmuir; 2 Lady J Spencer-Nairn, Barham.

Three Stocks, double (spikes only) 1 Mr A Hain, Cuparmuir.

One Vase Sweet Peas, 12 Spikes – 1 Mr A Hain, Cuparmuir; 2 Mrs G Hutchison, Collairnie.

Decorative Section

One Bowl of Floating Flower Heads – 1 Mrs H Lang, Cupar; 2 Mrs J Forrest, Letham; 3 = Kerry Jack, Letham / Ms Lynne Harvie, Lindifferon.

Dried/Artificial Arrangement – Harvest Theme (not exceeding 15″ overall) – 1 Mrs W Wheelans, Cupar; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 3 Mrs J Forrest, Letham.

Fresh Posy in Small Cream Jug – no oasis – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2 Mrs J Munro, Letham; 3 Lady J Spencer-Nairn, Barham.

Fresh Arrangement to celebrate a Christening (12” maximum overall) – 1 Mrs J Forrest, Letham; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Fresh Foliage Arrangement (18″ maximum overall) – 1 Mrs J Munro, Letham; 2 Mrs G Hutchison, Collairnie; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Fresh Table Centre Decoration using 5 Blooms – 1 Mrs J Munro, Letham; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Fresh Miniature Arrangement in a Bottle Top (Not exceeding 4″ overall) – 1 Mrs W Wheelans, Cupar; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 3 Mrs J Forrest, Letham.

Fruit

20/30 Blackcurrants (in dish) – 1; Miss E Wilson, Ladybank; 2 Mrs N Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Sir R Spencer-Nairn, Barham.

Twelve Gooseberries, Green or Red – 1 Julie Harris, Letham; 2 Mrs N Irvine, Coaltown of Burnturk.

Twelve Raspberries (in dish) 1 Mrs N Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Miss E Wilson, Ladybank.

Twelve Stringlets of Redcurrants – 1 Miss E Wilson, Ladybank; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Twelve Strawberries – 1 Mrs N Irvine, Coaltown of Burnturk.

One Dish any Fruit not in Schedule 1 Miss E Wilson, Ladybank; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 3 Julie Harris, Letham.

Handicrafts

A Pair of Knitted Socks – Random Wool – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Mrs A M Taylor, Letham; 3 Miss H Henderson, Pitlessie.

A Knitted Scarf – any ply – 1 Mrs M Black, Clubston; 2 Mrs S Ansell Kedlock; 3 Mrs L Kervell, Ladybank.

Soft Toy – any craft – 1 Mrs L Kervell, Ladybank 2 Mrs M Smith, Pitscottie; 3 Mrs M Black, Clubston.

Pot Holder – any craft – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Miss B Boucher, Auchtermuchty; 3 Miss H Henderson, Pitlessie.

Hand Printed Gift-wrap paper (A3 maximum size overall) – 1 Mrs L Kervell, Ladybank.

Item made with or decorated using buttons – 1 Miss B Boucher, Auchtermuchty; 2 Mrs A M Taylor, Letham; 3 Mrs L Kervell, Ladybank.

Door Stop – Any Craft – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Miss H Henderson, Pitlessie; 3 Miss B Boucher, Auchtermuchty.

Novelty Egg Cosy – any craft – 1 Miss B Boucher, Auchtermuchty; 2 Mrs L Kervell, Ladybank; 3 Mrs A M Taylor, Letham.

Crocheted Bracelet – 1 Mrs M Black, Clubston; 2 Mrs L Kervell, Ladybank; 3 Mrs S Ansell, Kedlock.

New Baby Card – any craft – 1 Mrs M Black, Clubston; 2 Mrs J Hamilton, Letham; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Something New from Something Old – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 3 Miss B Boucher, Auchtermuchty.

An Embroidered Picture – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Mrs M Black, Clubston; 3 Mrs W McConnell, Coaltown of Burnturk.

An item of Jewellery – any craft – 1 Mrs M Black, Clubston; 2 Mrs S Ansell, Kedlock; 3 Mrs L Kervell, Ladybank.

Dressed Teddy Bear in a Sports Theme – outfit only to be judged – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Miss H Henderson, Pitlessie; 3. Miss B Boucher, Auchtermuchty.

Pram Toy – Any Craft – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Miss B Boucher, Auchtermuchty; 3 Miss H Henderson, Pitlessie.

Cross-Stitch Bookmark – 1 Mrs M Black, Clubston; 2 Mrs S Ansell, Kedlock; 3 Miss B Boucher, Auchtermuchty.

Any Special Article made by Lady – 1 Mrs M Black, Clubston; 2 Mrs A M Taylor, Letham; 3 Ms S Graham, Lindifferon.

Any Special Article made by Gent – 1 Mr P McKnight, Letham; 2 Mr G Hutchison, Collairnie; 3 Mr B Service, Collessie.

Baking

Three Jam Tarts – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Dr J McGeorge, Dunshalt; 3 Mrs L Kervell, Ladybank.

Three Perkins – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Mrs L Kervell, Ladybank.

Three Sausage Rolls – shortcrust pastry – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Dr J McGeorge, Dunshalt.

Three Custard Creams – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Miss H Henderson, Pitlessie; 3 Mrs L Kervell, Ladybank.

Three Pieces Traybake – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Mr B Service, Collessie; 3 Miss H Henderson, Pitlessie.

Three Meringue Shells – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Mrs W Wheelans, Cupar; 3 Miss H Henderson, Pitlessie.

Three Rock Cakes – 1 Miss H Henderson, Pitlessie; 2 Mrs L Kervell, Ladybank; 3 Miss L Rosser, Freuchie.

Three Drop Scones – 1 Mrs K Black, Letham; 2 Miss H Henderson, Pitlessie; 3 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

Three Cheese Scones – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Miss H Henderson, Pitlessie.

Three Carrot Cake Muffins – no icing – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

White Loaf – 1 Dr J McGeorge, Dunshalt; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mrs L Kervell, Ladybank.

Brown Loaf – 1 Dr J McGeorge, Dunshalt; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

Single Fatless Sponge – 1 Mrs K Black, Letham; 2 Miss H Henderson, Pitlessie.

One Small Fruit Loaf – 1 Miss H Henderson, Pitlessie; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mrs L Kervell, Ladybank.

Three Highlander Shortbread Biscuits – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Mrs L Kervell, Ladybank; 3 Mrs K Black, Letham.

Three Decorated Cup Cakes – Decoration Only to be judged – 1 Mrs A McDonald, Bow of Fife; 2 Mrs L Kervell, Ladybank; 3 Mrs K Black, Letham.

Three Different Marzipan Fruits – 1 Mrs A McDonald, Bow of Fife; 2 Miss E Wilson, Ladybank; 3 Mrs W Wheelans, Cupar.

Two Pieces of Tablet – any variety – 1 Mrs L Kervell, Ladybank; 2 Mrs W Wheelans, Cupar; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Two Slices Chery Loaf from set recipe – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Dr J McGeorge, Dunshalt; 3 Mrs K Black, Letham.

Photographic Section

Theme: Transport

1 Mr G Smith, Letham; 2 Mrs L Kervell, Ladybank; 3 Ms L Harvie, Lindifferon.

Jams and Jellies

Apple Jelly – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2 Mrs M Lumsden, Cupar.

Blackcurrant Jelly – 1 Mrs J Ramsay-Service, Collessie; 2 Mrs W Wheelans, Cupar; 3 Mrs K Black, Letham.

Apricot Jam – 1 Mrs K Black, Letham; 2 Miss E Wilson, Ladybank; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Lemon Curd (small jar) – 1 Miss H Henderson, Pitlessie; 2 Miss L Rosser, Freuchie; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Marmalade – 1 Mrs M Lumsden, Cupar; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 3 Mrs W Jack, Craigrothie .

Raspberry Jam – 1 Mrs K Black, Letham; 2 Miss E Wilson, Ladybank; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Redcurrant Jelly – 1 Miss E Wilson, Ladybank; 2 Mrs W Jack, Craigrothie; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie, Letham.

Rhubarb & Ginger Jam – 1 Mrs M Black, Clubston; 2 Miss E Wilson, Ladybank; 3 Mrs W Wheelans, Cupar.

Strawberry Jam – 1 Mrs K Black, Letham; 2 Miss H Henderson, Pitlessie; 3 Mrs M Lumsden, Cupar.

Chutney (any variety) – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2 Mrs H McGeorge, Dunshalt.

Jam, Jelly or Preserve not in Schedule – 1 Mr D Hamilton, Letham; 2 Mrs K Black, Letham; 3= Miss H Henderson, Pitlessie / Mrs M Lumsden, Cupar.

Wine and Beer

One Bottle Home-made Wine, White (Sweet) – 1 Mrs J Forrest, Letham.

One Bottle Home-made Wine, White (Dry) – 1 Mrs J Forrest, Letham.

One Bottle Home-made Wine, Red (Sweet) – 1 Mrs J Forrest, Letham.

One Bottle Home-made Wine, Red (Dry) – 1 Mrs J Forrest, Letham.

One Bottle Home-brewed Beer or Lager – 1 Mrs J Forrest, Letham; 2 Mr D Hamilton, Letham.

One Bottle Home-made Spirit/Liqueur – 1 Mrs W Jack, Craigrothie; 2 Mrs J Forrest, Letham; 3 Mrs H McGeorge, Dunshalt.

S.W.R.I Competition

Theme: House Warming Party

1 Letham; 2 Auchtermuchty; 3 Kettle & District.

Produce

Three Brown Eggs (Hen/Bantam) – 1 Mr B Service, Collessie; 2 Mrs W Jack, Craigrothie; 3 Dr J McGeorge, Dunshalt.

Three White Eggs (Hen/Bantam) – 1 Dr J McGeorge, Dunshalt ; 2 Mr B Service, Collessie.

Three Duck Eggs – 1 Skye Cuthbert, Daftmill; 2 Claire Cuthbert, Daftmill; 3 Mrs J Forrest, Letham.

Children’s

Under 5s

Draw a picture of an Animal – 1 Rory Turner, Collessie; 2 Sam Brincat, Letham; 3 Fraser Armstrong, Letham.

Sponge Print Painting (A4 Maximum) – 1 Fraser Armstrong, Letham; 2 Jake Reynolds, Letham; 3 Rory Hamilton, Letham.

Sweetie Necklace – 1 Rory Hamilton, Letham; 2 Rory Turner, Collessie; 3 Sam Brincat, Letham.

Cress Grown in an Egg-cup – 1 Jake Reynolds, Letham; 2 Fraser Armstrong, Letham; 3 Anna Taylor, Letham.

5 – 8 Years

Junk Model – 1 Logan Reynolds, Letham; 2 Callum McArthur, Falkland; 3 Anna Black Letham .

Vegetable Monster – 1 Madeline Smiles, Letham; 2 Ella McGeorge, Dunshalt; 3 Anna Black Letham.

Mosaic of a Bird Made From Coloured Paper – 1 Ella McGeorge, Dunshalt; 2 Callum McArthur, Falkland; 3 Poppy Munroe, Collessie.

2 Decorated Fairy Cakes – Decoration only to be Judged – 1 Madeline Smiles, Letham; 2 Ella McGeorge, Dunshalt; 3 Callum McArthur, Falkland.

9 – 12 Years

Wind Chime – 1 Jaden McArthur, Falkland; 2 Cameron Service, Collessie; 3 Helen Black, Letham.

Edible Garden in a Tin Lid – 1 Helen Black, Letham; 2 Jaden McArthur, Falkland; 3 Cameron Service, Collessie

3D Sculpture using recycled materials – 1 Helen Black, Letham; 2 Cameron Service, Collessie.

3 Pieces Uncooked Traybake – 1 Cameron Service, Collessie; 2 Jaden McArthur, Falkland; 3 Helen Black, Letham.

13 – 16 Years

3 Pieces Flapjack – 1 Sophie Smith, Letham.

Decorated Mask – 1 Sophie Smith, Letham.

6″ Pizza – 1 Sophie Smith, Letham.

Photo Art – 1 Sophie Smith, Letham.

Open Classes

Decorated Hard Boiled Egg – 1 Sophie Smith, Letham; 2 Millie Armstrong, Letham; 3 Sam Brincat, Letham.

Photograph of a Tree (taken by Child) – 1 Esme Taylor, Letham; 2 Holly Hamilton, Letham; 3 Cameron Service, Collessie.

Collage of a Fish – 1 Anna Black, Letham; 2 Helen Black, Letham; 3 Fraser Armstrong, Letham.

Floating Flower Heads in a Cereal Bowl – 1 Sophie Smith, Letham; 2 Millie Armstrong, Letham; 3 Holly Hamilton, Letham.

Vegetable grown by child – 1 Cameron Service, Collessie; 2 Millie Armstrong, Letham; 3 Anna Black, Letham

Miniature Garden – 1 Madeline Smiles, Letham; 2 Ben Brincat, Letham; 3 Sam Brincat, Letham.

BLOOMING GOOD DAY AT LETHAM FLOWER SHOW

Show Report

After a terrible day of thunder, lightning and torrential rain the day before the Show the sun shone through on the 112th Letham and District Horticultural Society’s Annual Flower Show and Industrial Exhibition on Saturday which was held in the Village Hall.
There was a slight decrease in the number of entries from last year 10 year high although the exhibitors provided a colourful and attractive display for the steady stream of visitors attending the show.
It is always encouraging to see a large entry in the Children’s Section and this year was no exception. Individual trophy winners in the age sections were (under 5’s) Fraser Armstrong, Letham; (5-8’s) Madeline Smiles, Letham ; (9-12’s) Cameron Service, Collessie and in the 13-16’s Sophie Smith, Letham.
In the under 5’s all their categories proved popular with some very arty pictures of animals, sponge print paintings and crafty sweetie necklaces.
In the 5-8 category the entries for the junk model category attracted a good entry showing some great creative designs and there was also a large entry in the bird mosaic showing some excellent designs.
In the 9-12 category again there were some very imaginative entries with a new category of wind chimes which were displayed across the roof of the marquee so they could be heard to full effect and some delicious edible gardens.
In the open section for all age-groups, all classes proved popular. There was a large display of highly imaginative decorated hard boiled eggs, some very artistic and novel collages of fish and a great entry in the vegetable grown by a child showing the talents of our gardeners of the future. The winner of this category was awarded a newly donated trophy by the Crichton family in memory of Mr Willie Crichton of Freuchie who was renowned in gardening circles for his large exhibition onions.
Mr Crichton had been so impressed with the previous year’s entries that he expressed a desire to award a trophy to the Childrens Section. In honour of his connection with gardening it was decided to award this for the category of vegetable grown by a child and Cameron Service of Collessie is the first recipient with his entry of an enormous curly kale plant.
The Section also retained the ever popular miniature garden which produced a wide array of exciting and innovative designs.
The overall Children’s trophy – the R Storrar Cup for most points overall was won by Sophie Smith, Letham who also won the Diploma for the Best Exhibit for her decorated mask. The Alex Garden Cup for the best miniature garden was won by Madeline Smiles, Letham and the Archibald Wilson Challenge Trophy for the tallest Sunflower was won by Innes Service, Collessie.
The good weather brought a good entry in the Vegetable Section . There were a large number of entries in French beans, excellent examples of red onions along with good entries in peas, rhubarb and tomatoes.
Alex Duff, Pitlessie won the Sir Thomas Paxton Cup for most points overall with Mr Les Wheelans, Cupar winning the Adam Hall Memorial Quaich and the Diploma for best exhibit for his red onions.
Despite the catchment area being extended to Fife wide the Pot Plants and Cut Flowers Section was down on last year’s entries. However there was still a wonderful display of begonias and cacti, coleus, insectivorous plants and outstanding fuchsias. A magnificent display of gladioli made a welcome return to the Show. There were stunning displays of dahlias in vibrant colours, topped off by a magnificent bowl of dahlias which attracted fierce bidding at the auction at the end of the show.
Mr. A Hain, Cuparmuir won the Sir Thomas Paxton Challenge Cup, the Donald G McDonald Cup the Dowie Trophy and the Diploma for best exhibit in Cut Flowers for his lovely sweet peas.
The Diploma for best exhibit in Pot Plants was won by Mrs B Jamieson, Auchtermuchty for her beautiful orchid.
The floral theme continued in the Decorative Section with the competitors showing imaginative use of flowers and foliage in their displays including bowls of floating flower heads .There were very impressive, colourful fresh posies in cream jugs, fresh foliage arrangements and some very delicate miniature arrangements in bottle tops. All categories were well entered and Mrs S Simmers, Myrecairnie won the Monimail House Trophy for most points overall and the Diploma for best exhibit was won by Mrs J Munro, Letham for her stunning table centre arrangement using lily blooms .
The judges’ job proved hard in most Sections and there was no exception in the Rural competition with 5 Rurals from the area competing. The theme this year was “House Warming Party”. Expert skills were displayed with beautifully designed and crafted cards and placemats. Edible entries consisted of savoury quiches and sultana cake and were finished off by table centre floral arrangements.
The Section and the Ophdal Cup was won by Letham. Auchtermuchty were runners up and Kettle and District were third. The Betty Hay Memorial Trophy for the best exhibit in the Rural Section was awarded to Mary Black of Kilmany W.R.I. for her faultless placemat which scored her full marks.
The Handicrafts Section proved popular in every category and showed a range of practical and decorative skills. The more popular categories were knitted scarves, a lovely array of soft toys. Decorative items included items of jewellery using any craft, baby celebration cards and imaginative entries for a teddy dressed in a sports themed outfit.
Mrs Liz Kervell, Ladybank won the Society Challenge Cup for most points in the Handicrafts Section and also the Paterson Trophy for most points in the Industrial Section. The Pioneer Trophy for best exhibit in the Handicraft Section and the Diploma for best exhibit was won by Mrs Mary Black, Clubston for her exquisite placemat .
The Baking Section proved most popular with all categories well entered with scones, biscuits and traybakes proving popular alongside a large variety of brown and white loaves. There were innovative cupcake designs and for the sweet toothed good entries in tablet and marzipan fruits.
The set recipe for a cherry loaf was won by Alison Irvine, Burnturk who also won the Bonthrone Cup for most points overall with the Diploma for Best Exhibit being won by Heather Henderson, Pitlessie for her fruit loaf.
Dr J McGeorge swept the board in the winning the G Connacher Shield for most points won by a gentleman in the Baking Section.
The Jams and Jellies proved as popular as ever with Mrs K Black, Letham winning the Euphemia Hay Memorial Trophy for most points overall. The Diploma for the best exhibit went to Mrs S Simmers, Myrecairnie for her apple jelly.
All the above could have easily been washed down with the selection of wines, beers and liqueurs. The Alex Green Cup for most points overall was won by Mrs Juliet Forrest, Letham. The Diploma for best exhibit went to Wendy Jack, Craigrothie for her bramble gin,
The Fruit Section was won by Miss E Wilson, Ladybank winning both the Alistair Foggie Trophy and the Diploma for best exhibit for her entry of redcurrants.
In the Produce Section Brian Service, Collessie won the Paterson Rosebowl with the Diploma for the best exhibit being awarded to young Skye Cuthbert, Daftmill for her duck eggs.
The theme for this year’s Photographic Section was “Transport” where entrants had to display four different modes of transport allowing the entrants to show imaginative displays from walking to horse riding to hot air ballooning and all manner of means of transport in-between .The Industrial Medal being won by Mr G Smith Letham.
Finally, following the culmination of the Show the Betty Hay Trophy for most points overall was won by Mr A Hain, Cuparmuir.
The Show attracted good turnout who were able to test their skills on an indoor game organised by Alison Irvine, Coaltown of Burnturk. The sales table run by Sharon Graham, Lindiferron proved to be popular, There were a variety of vegetables donated by local farmers with the broccoli from Mrs E Crombie, Westhall proving very popular. Mr J Wall also donated a number of insectivorous plants to enable children of all ages to try their hand at these fascinating plants.
The Vegetable Tombola was run by Innes Service and was a great hit with the visitors.
Afternoon teas were provided by the ladies who did a sterling job in the kitchen serving a steady flow of thirsty visitors.
Outdoor games of putting, tub ball and horseshoe throwing run by Lynne Harvie , Lindiferron proved popular with a large number of children and grown-up children alike.
Trophies were presented by Mrs M Calley, Life Member, who also presented the raffle prizes.
President Mr W Fenton thanked all the competitors, helpers and visitors who made the Show possible and hoped we would be back again next year.
The Show was rounded off with an auction of exhibits that had been donated by the competitors thus closing what had been a very successful 112th Show.