Letham Show Results

The Letham Flower Show had a lovely afternoon for its Annual Show on Saturday.  This was despite the erroneous weather repots of rain.
The hall looked lovely on the day with the entries all set out beautifully.
The Committee would like to thank all those who took part in the show on the day by entering.  More over, the Committee would like to thank all those who helped behind the scenes by setting the staging up and taking it down at the end, coming along to mark on the morning and those who baked for the teas and manned the kitchen, the door and the stalls on the day.  Many thanks for making it another successful Show.

All care has been taken when preparing the results but if you spot any errors or omissions please contact Geoff McDonald (01337 810250 or Gmcd118@aol.com) “


LETHAM AND DISTRICT HORTICULTURAL SOCIETY

ONE HUNDREDTH and SEVENTEENTH ANNUAL FLOWER SHOW AND INDUSTRIAL EXHIBITION

10 AUGUST 2019

Download results as a pdf

PRIZE WINNERS

TROPHY AND MEDAL WINNERS

Sir Thomas Paxton Challenge Cup (Most Points Vegetables)        Mr A Duff, Pitlessie

Adam Hall Memorial Quaich (Best Exhibit in Vegetables)             Mr A Duff, Pitlessie

Sir Thomas Paxton Challenge Cup (Most Points Pot Plants)         M Anderson, Falkland

Forrest Cup (Best Orchid)                                                                    Mrs J Syme, Auchtermuchty

Donald G McDonald Challenge Cup (Most Points Cut Flowers)   Mr T Nelson, Cuparmuir

Dowie Trophy (Best Exhibit Pot Plants and Cut Flowers)               Mr T Nelson, Cuparmuir

Monimail House Trophy (Most Points Decorative)                         Mrs S Simmers, Myrecairnie

Alistair Foggie Memorial Trophy (Most Points Fruit)                      Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk

Paterson Shield (Best Kept and Cropped Vegetable Garden)       Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk

Brunton-Kidd Medal (Best Kept Flower Plot)                                   Mr A Lumsden, Cupar

D & J Drummond Shield (Best Hanging Basket)                               Mt J Duncan, Falkland

Society Challenge Cup (Most Points Handicrafts)                           Mrs A Taylor, Letham

Pioneer Trophy (Best Item in Handicrafts)                                       Mrs A Taylor, Letham

Bonthrone Cup (Most Points Baking)                                                Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk

G. Connacher Shield (Most Points Baking by a Gent)                     Mr D Hamilton, Letham

Mary Dalrymple Memorial Trophy (Best Exhibit in Baking)          Mrs H Ramsay, Kingskettle

Euphemia Hay Memorial Trophy (Most Points Jams and Jellies) Mrs S Simmers, Myrecairnie

Alex Green Cup (Most Points Wine and Beer)                                 Mrs J Forrest, Letham

Paterson Trophy (Most Points Industrial)                                        Mrs H Ramsay, Kingskettle

Opdahl Cup (S.W.R.I. Inter-Institute Cup)                                        Kilmany W.R.I

Betty Hay Memorial Trophy (Best Exhibit in the Rural Competition) Mrs N Bunting, Kilmany, W.R.I.

Paterson Rose Bowl (Most Points Produce)                                     Mr B Service, Collessie

Industrial Medal (Best Exhibit Photographic Section)                    Mr I Matheson, Cupar

R Storrar Perpetual Challenge Cup (Most Points Children)           Helen Black, Letham

Alex Garden Cup (Best Miniature Garden)                                       Rory Hamilton, Letham

Archibald Wilson Perpetual Challenge Trophy                                Millie Armstrong, Letham

Potato Competition Shield (Sponsored by                                       Charlie Dwyer, Monimail

Freuchie Garden Centre)

 Mr W Crichton Memorial Trophy                                                      Imogen Dwyer, Monimail

The Betty Hay Trophy (Most Points Overall in Show)                    Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk

J Veitch Prize (Sponsored by J Veitch Freuchie)

1st Prize                                                                                                  Mr A Duff, Pitlessie

2nd Prize                                                                                                 K Jack, Letham

Top Tray

1st Prize                                                                                                  Mr A Duff, Pitlessie

2nd Prize                                                                                                 K Jack, Letham

3rd Prize                                                                                                                 

 Top Vase

1st Prize                                                                                                  Mrs J Ramsay-Service, Collessie                                                                                  

2nd Prize                                                                                                 Mr T Nelson, Cuparmuir

3rd Prize                                                                                                  Mrs Jane Munro, Letham

Diploma Winners                                                                                 

Best Exhibit in Vegetable Section                                                       Mr A Duff, Pitlessie

Best Exhibit in Pot Plants                                                                     Mrs J McCaffery, Auchtermuchty

Best Exhibit in Cut Flowers                                                                  Mr T Nelson, Cuparmuir

Best Exhibit in Decorative Section                                                     Mrs J Munro, Letham

 Best Exhibit in Fruit Section                                                               Miss E Wilson, Ladybank

Best Exhibit in Handicrafts Section                                                    Mrs A M Taylor, Letham

Best Exhibit in Baking Section                                                             Mrs H Ramsey, Kingskettler

Best Exhibit in Jams and Jellies                                                           K Jack, Letham

Best Exhibit in Wine and Beer Section                                              Mrs J Forrest, Letham

Best Exhibit in Produce Section                                                          Mr J Rotheram, Letham

Best Exhibit in Childrens Section                                                        Caitlin Kirk, Ballantager

Childrens Section Miniature Trophy Winners                               

Under 5’s                                                                                                Imogen Dwyer, Letham

5 – 8                                                                                                          Charlie Dwyer, Monimail

9 – 12                                                                                                       Anna Black, Letham

13 – 16                                                                                                     Helen Black, Letham

Sunflower Competition (winner gets the Archibald Wilson Trophy)        

1st Prize (Trophy Winner)                                                                   Millie Armstrong, Letham

                                                                                                                 (height 320cm)

2nd Prize                                                                                                  Fraser Armstrong, Letham

                                                                                                                 (height 272 cm)

3rd Prize                                                                                                   Anna Taylor, Letham,

                                                                                                                 (height 228 cm)                                                                                                                

Potato Growing Competition (Winner gets Shield)

1st Prize                                                                                                  Charlie Dwyer, Monimail (2923g)

2nd Prize                                                                                                 Skye Cuthbert, Daftmill (2243g)

3rd Prize                                                                                                  Mille Armstrong, Letham (2058).

JUDGES                                                                                                  

VEGETABLES AND FRUIT SECTIONS                                                   Mr J Veitch

POT PLANTS AND CUT FLOWERS                                                        Mr C Bird

DECORATIVE SECTION                                                                          Mrs A Christie

GARDEN COMPETITION                                                                       Mr F Janeczko

HANDICRAFTS                                                                                        SWI

BAKING                                                                                                   SWI

JAMS AND JELLIES                                                                                 SWI

S.W.I. COMPETITION                                                                            S.W.I Judges

PHOTOGRAPHIC                                                                                    Mr G McLeish

WINE AND BEER                                                                                    Mr. F Cuthbert

PRODUCE                                                                                                Mr J Cuthbert

CHILDREN’S SECTION                                                                           Mrs. J McCaffery / Mrs J Syme

MAJOR RAFFLE WINNERS                                                                  

Meal for Two at Fernie Castle Hotel                                                  Mr D Hamilton, Letham

(Donated by Fernie Castle Hotel)                                                      

 Scottish Deer Centre Family Tickets                                                 Mrs S Laing, Glenrothes                                                                                             

(Donated by the Edinburgh Woollen Mill)                                       

Bottle of Malt Whisky                                                                          Mrs A Cunningham, Lundin Links

Basket of Groceries                                                                              Miss L Burnie, Kirkcaldy

Outdoor Games

Letham Links

Adults                                                                                                      Peter Ashton

Children                                                                                                  Logan Reynolds, Letham

Horseshoe Throwing

Adult                                                                                                        Julie Hamilton, Letham

Child                                                                                                        Jake Reynolds, Letham

Tub Ball

Adult                                                                                                        Kay Stuart, Letham /  

                                                                                                                 Meryl Smith, Bow of Fife

Child                                                                                                        Jake Reynolds, Letham


Letham and District Horticultural Society

One Hundred and Seventeenth Annual Flower Show and Industrial Exhibition

Detailed Results 10 August 2019

Download Results as a pdf

Vegetables

Three Pods Broad Beans – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 C Nutter, Coaltown of Burnturk; 3 Mr G MacDougal, Letham.

Six French Beans – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2; Dr J Harris, Letham.

Two Beetroots, Globe – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Miss A. Irvine, Coaltown of Burnturk.

Two Carrots, Stump Root – 1 Mr A Duff, Pitlessie.

Two Leeks – 1 Mrs W Jack, Craigrothie.

Two Lettuces –1 Miss A. Irvine, Coaltown of Burnturk.

Three Courgettes –1 C Nutter, Coaltown of Burnturk; 2 Miss A. Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Dr J Harris, Letham.

Three Onions, from Sets – 1 Miss A. Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 K Jack, Letham; 3 Mr A Duff, Pitlessie.

Three Onions Red, (Sets or Seeds) – 1 K Jack, Letham; 2 Mr A Duff, Pitlessie.

One Plant Parsley, Grown in Pot – 1 K Jack, Letham.

One Dish Green Peas (40-50) – 1 Mrs G Hutchison, Cupar; 2 Miss E Wilson, Ladybank; 3 Mrs K Jack, Craigrothie.

Six Pods Peas – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk, 3 Miss E Wilson, Ladybank.

Four Potatoes, White – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 K Jack, Letham; 3 Mr G MacDougal, Letham.

Four Potatoes, Coloured – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 Mrs W Jack, Craigrothie; 3 K Jack, Letham.

Three Varieties Potatoes, three each (named) – 1 Mr A Duff, Pitlessie; 2 K Jack, Letham.

Three Stalks Rhubarb, Quality – 1 Miss E Wilson, Ladybank; 2 Mrs J Ramsay-Service, Collessie; 3 C Nutter, Coaltown of Burnturk.

Three Shallots, Red (not seedlings) – 1 Mr G MacDougal, Letham; 2 Mr A Duff, Pitlessie.

Three Shallots, Yellow (not seedlings) – 1 Mr A Duff, Pitlessie.

Five Cherry Tomatoes – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Mr J Rotheram, Letham; 3 Dr J Harris, Letham.

Three Tomatoes – 1 Dr J Harris, Letham; 2 Mr J Rotheram, Letham; 3 Mrs L Strachan, Kettlebridge

One Cucumber – 1 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk; 2 Mr J Rotheram, Letham.

Any Vegetable not in the Schedule – 1 Mr J Rotheram, Letham; 2 Mr G MacDougal, Letham; 3 Dr J Harris, Letham.

Any Unusually Shaped Vegetable – 1 K Jack. Letham; 2 Colin Armstrong, Letham.

Pot Plants

One Begonia, Tuberous – 1 M Anderson, Falkland; 2 Mrs J Syme, Auchtermuchty.

One Cactus or Succulent Plant – 1 Mrs J Syme, Auchtermuchty; 2 Mrs T Lessels, Rankeilour; 3 Mrs K Black, Letham.

One Orchid – 1 Mrs J Syme, Auchtermuchty; 2 Mrs J Forrest, Letham; 3 Mrs K Black, Letham.

One Fuchsia – 1 M Anderson, Falkland; 2 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk; 3 Mr G MacDougal, Letham.

One Streptocarpus – 1 M Anderson, Falkland.

One Pot Lobelia – 1 K Jack, Letham; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk.

One Pelargonium – any variety (Geranium) – 1 M Anderson, Falkland; 2 Miss K Spencer-Nairn, Rankeilour; 3 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk.

One Plant not in Schedule – 1 Mrs J McCaffery, Auchtermuchty; 2 M Anderson, Falkland; 3 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk.

Two Plants (not exceeding 7″ pots) – 1 M Anderson, Falkland; 2 Mr R McConnell, Coaltown of Burnturk.

One Insectivorous Plant – 1 Mr B Service, Collessie.

Cut Flowers

Three Vases Annuals, distinct – 1 Mr T Nelson, Cuparmuir.

Six Pinks – 1 Mr T Nelson, Cuparmuir.

Three Vases Herbaceous, Distinct – 1 Mr T Nelson, Cuparmuir.

Four Marigolds, African – 1 Mr T Nelson, Cuparmuir.

Four Marigolds, French (shown on board) – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 1 Mr T Nelson, Cuparmuir.

Four Marigolds, Scotch, Double (shown on board) – 1 Mr T Nelson, Cuparmuir; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

Three Spikes Phloxes – 1 Mr T Nelson, Cuparmuir.

One Vase Sweet Peas, 12 Spikes – 1 Mr T Nelson, Cuparmuir; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

Decorative Section

One Bowl of Floating Flower Heads – 1 K Jack, Letham; 2 Mrs J Forrest, Letham; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Dried/Artificial Arrangement – Incorporating a Horse-shoe – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2 Mrs J Forrest, Letham; 3 K Jack, Letham.

Fresh Arrangement in a Teacup – 1 Mrs J Munro, Letham; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 3 K Jack, Letham.

Ladies Corsage, Artificial Flowers – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2 Mrs J Forrest, Letham.

Fresh Foliage Arrangement (18″ maximum overall) – 1 Mrs J Munro, Letham 2 = Mrs S Simmers, Myrecairnie and Mrs J Forrest, Letham.

Fresh Table Centre Decoration – Christmas theme (Candle allowed) – 1 Mrs J Munro, Letham; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 3 Mrs J Forrest, Letham.

Fresh Miniature Arrangement in a Thimble (Not exceeding 4″ overall) – 1 Mrs J Forrest, Letham; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 3 K Jack, Letham.

Fruit

20/30 Blackcurrants (in dish) – 1 Miss E Wilson, Ladybank; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mrs L Strachan, Kettlebridge.

Twelve Gooseberries, Green or Red – 1 Mrs W Jack, Craigrothie; 2 Dr J Harris, Letham; 3 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

Twelve Raspberries (in dish) 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Dr J Harris, Letham.

Twelve Stringlets of Redcurrants – 1 Miss E Wilson, Ladybank; 2 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Twelve Strawberries –1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 C Nutter, Coaltown of Burnturk.

Any Fruit not in Schedule 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Miss E Wilson, Ladybank; 3 Mrs K Black, Letham.

Handicrafts

A Cowl or Snood – Any Ply – 1 Mrs M Black, Clubston; 2 Mrs H Ramsay, Kingskettle; 3 C Nutter, Coaltown of Burnturk.

A Knitted Jumper – any ply – 1 Mrs M Black, Clubston; 2 Mrs A M Taylor, Letham; 3 Mrs H Ramsay, Kingskettle.

An Item in Baked Modelling Clay– 1 Mrs A M Taylor, Letham.

Mobile Phone Case – Any craft – 1 Mrs A M Taylor, Letham; 2 Mrs M Smith, Pitscottie; 3 Mrs J Hamilton, Letham. 

Decorated Flower Pot – any craft (8” diameter max) – 1 Mrs M Black, Clubston; 2 Mrs J Hamilton, Letham; 3 Mrs A M Taylor, Letham.

Decorated Tissue Box (Max size 6” overall) – 1 Mrs A M Taylor, Letham; 2 Mrs M Black, Clubston; 3 Mrs J Hamilton, Letham.

Tea Cosy – Any Craft – 1 Mrs M Smith, Pitscottie; 2 Mrs H Ramsay, Kingskettle; 3 Mrs M Black, Clubston.

An item made from Hand-Made Felt –1 Mrs J Hamilton, Letham; 2 K Jack, Letham.

Crocheted or Knitted Flower Brooch – 1 Mrs A M Taylor, Letham; 2 Mrs M Black, Clubston; 3 Mrs H Ramsay, Kingskettle.

A hand Painted Card – 1 Mrs J Hamilton, Letham; 2 Mrs A M Taylor, Letham.

An Item Made from Recycled Material – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2 Mrs J Hamilton, Letham; 3 = Mrs A M Taylor, Letham and Mrs T Lessels, Rankeilour.

An Item in Cross-Stitch – 1 Mrs M Black, Clubston; 2 Mrs H Ramsay, Kingskettle; 3 K Jack, Letham.

Christmas Tree Decoration – Any Craft – 1 Mrs M Black, Clubston; 2 Mrs A M Taylor, Letham; 3 Mrs M Smith, Pitscottie.

Decorated Fabric Bag – Decoration only Judged – 1 Mrs J Hamilton, Letham; 2 Mrs A M Taylor, Letham; 3 Mrs J Forbes, Cupar.

An Item of Jewellery – any craft – 1 Mrs M Black, Clubston; 2 Mrs A M Taylor, Letham; 3 Mrs M Smith, Pitscottie.

Knitted Scarf – Novice Class – 1 Mrs V Hynson, Cupar.

An Item of Jewellery – Any Craft – Novice Class – 1 Mrs V Hynson, Cupar; 2 Mrs T Lessels, Rankeilour.

Any Special Article made by Lady – 1 Mrs A M Taylor, Letham; 2 Mrs M Black, Clubston; 3 Mrs M Smith, Pitscottie.

Any Special Article made by Gent – 1 Mr B Service, Collessie; 2 Mr G Hutchison, Collairnie.

Baking

Three Jam Tarts – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Mrs H Ramsay, Kingskettle; 3 Mrs L Strachan, Kingskettle.

Three Chocolate Chip Cookies – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Mrs H Ramsay, Kingskettle; 3 E Ross, Letham.

Individual Quiche – 1 Mrs H Ramsay, Kingskettle; 2 Mrs L Strachan, Letham; 3 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

Three Gypsy Creams – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Mrs H Ramsay, Kingskettle; 3 E Ross, Letham.

Three Pieces Traybake – Uncooked – 1 Mrs W Jack, Craigrothie; 2 K Jack, Letham; 3 E Ross, Letham.

Three Meringue Shells – 1 Cameron Service, Collessie; 2 Mrs H Ramsey, Kingskettle; 3 Mr D Hamilton, Letham.

Three Rock Cakes – 1 Mrs C Sutherland, Giffordtown, 2 Mrs H Ramsey, Kingskettle; 3 Miss L Rosser, Freuchie.

Three Drop Scones – 1 Mrs L Strachan, Letham; 2 Mrs H Ramsay, Kingskettle; 3 Mrs C Sutherland, Giffordtown.

Three Oven Scones – 1 Mrs J McCaffery, Auchtermuchty; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mrs H Ramsey, Kingskettle.

Three White Chocolate and Raspberry Muffins – 1 Mrs H Ramsey, Kingskettle; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mrs L Strachan, Letham.

Gluten Free White Loaf – 1 K Jack, Letham; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mr D Hamilton, Letham.

Brown Loaf – 1 Mr D Hamilton, Letham; 2 Mrs H Ramsey, Kingskettle; 3 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

Single Chocolate Sponge – 1 Mrs K Black, Letham; 2 Mrs H Ramsey, Kingskettle; 3 Mrs J McCaffery, Auchtermuchty.

One Small Fruit Gingerbread – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 2 Mrs J McCaffery, Auchtermuchty; 3 Mrs C Sutherland, Giffordtown.

Three Pieces of Shortbread – 1 M Anderson, Falkland; 2 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk; 3 Mrs H Ramsey, Kingskettle.

Three Different Marzipan Fruits – 1 Mrs L Strachan, Letham; 2 Mrs J Hamilton, Letham; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Two Small Macaroon Bars – 1 E Ross, Letham; 2 Mrs T Lessels; Rankeilour; 3 Mr D Hamilton, Letham.

Two Slices of Natural Red Velvet Cake from set recipe – 1 Miss A Irvine, Coaltown of Burnturk.

Photographic Section

Theme:  Seasons

1 Mr I Mathieson, Cupar; 2 Miss K Spencer-Nairn, Rankeilour; 3 Mrs J Hamilton, Letham.

Jams and Jellies

Apple Jelly – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2 Mrs H Ramsey, Kingskettle; 3 Mrs K Black. Letham.

Blackcurrant Jelly – 1 3 Mrs K Black. Letham; 2 Miss E Wilson, Ladybank; 3 Mrs W Jack, Craigrothie.

Apricot Jam – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2 Mr D Hamilton, Letham; 3 Miss E Wilson, Ladybank.

Lemon Curd (small jar) – 1 Mrs H Ramsey, Kingskettle; 2 Miss l Rosser, Freuchie; 3 Mrs K Black, Letham.

Marmalade – 1 Mrs L Strachan, Kettlebridge; 2 Mrs W Jack, Craigrothie; 3 Mrs J Syme, Auchtermuchty.

Raspberry Jam – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2Mrs  L Strachan, Kettlebridge; 3 Mrs H Ramsey, Kingskettle.

Redcurrant Jelly – 1 K Jack, Letham; 2 Mrs W Jack, Craigrothie; 3 Mrs C Sutherland, Giffordtown.

Rhubarb & Ginger Jam – 1 Mrs K Black, Letham; 2 Miss E Wilson, Ladybank; 3 Mrs J Syme, Auchtermuchty.

Strawberry Jam – 1 Mr D Hamilton, Letham; 2 Mrs L Strachan, Letham; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Chutney (any variety) – 1 Mrs S Simmers, Myrecairnie; 2 Miss L Rosser, Freuchie; 3 Mrs H Ramsey, Kingskettle.

Jam, Jelly or Preserve not in Schedule – 1 K Jack, Letham; 2 Mrs L Strachan, Kettlebridge; 3 Mrs S Simmers, Myrecairnie.

Wine and Beer

One Bottle Home-made Wine, White (Sweet) – 1 Mrs J Forrest, Letham.

One Bottle Home-made Wine, White (Dry) – 1 Mrs J Forrest, Letham.

One Bottle Home-made Wine, Red (Sweet) – 1 Mrs J Forrest, Letham.

One Bottle Home-made Wine, Red (Dry) – 1 Mrs J Forrest, Letham.

One Bottle Home-brewed Beer or Lager – 1 Mrs J Forrest, Letham.

One Bottle Home Brewed Cider – 1 Mr D Hamilton, Letham; 2 Mrs J Forrest, Letham;.

One Bottle Home-made Spirit/Liqueur – 1 N Kirk, Ballantager; 2 Mrs W Jack, Craigrothie; 3 K Jack, Letham.

S.W.R.I Competition

Theme: Pantomime – Cinderella  

1 Kilmany; 2 Auchtermuchty

Produce

Three Brown Eggs (Hen/Bantam) – 1 Mr B Service, Collessie; 2 Miss K Spencer-Nairn, Rankeilour; 3 Mrs K Black, Letham.

Three White Eggs (Hen/Bantam) – 1 Mr J Rotheram, Letham; 2 Miss K Spencer-Nairn, Rankeilour.

Three Coloured Eggs (Hen/Bantam – not brown or white) – 1 Mr B Service, Collessie; 2 Mr J Rotheram, Letham; 3 Mrs J Forrest, Letham.

Three Duck Eggs – 1 Mrs J Forrest, Letham.

Childrens

Under 5s

A Sun Catcher – 1 Nico Kitching, Letham; 2 Imogen Dwyer, Monimail.

Hand Print Painting (A 4Max) – 1 Imogen Dwyer, Monimail 2 Nico Kitching, Letham.

Pasta Necklace   – 1 Imogen Dwyer, Monimail.   

Cress grown in an Egg Cup – 1 Imogen Dwyer, Monimail.

5 – 8 Years

A Sun Catcher – 1 Vienna Kitching, Letham; 3 Rory Hamilton, Letham; 3 Charlie Dwyer, Monimail.

Edible Creature – 1 Charlie Dwyer, Monimail; 2 Vienna Kitching, Letham; 3 Rory Hamilton, Letham.

Lego Model, 50 pieces maximum (no kits allowed) – 1 Charlie Dwyer, Monimail; 2 Rory Hamilton, Letham.

Two Chocolate Crispie Cakes (White, Milk or Dark) – 1 Rory Hamilton, Letham; 2 Vienna Kitching, Letham; 3 Charlie Dwyer, Monimail.

9 – 12 Years

A Sun Catcher – 1 Holly Hamilton, Letham; 2 Anna Black, Letham; 3 Jake Reynolds. Letham.

Edible Creature – 1 Caitlin Kirk, Ballantager; 2 Anna Black, Letham; 3 Holly Hamilton, Letham.

An Item made from recycled materials– 1 Anna Black, Letham; 2 Caitlin Kirk, Ballantager; 3 Holly Hamilton, Letham.

Two Pieces of uncooked traybake – 1 Caitlin Kirk, Ballantager; 2 Anna Black, Letham; 3 Holly Hamilton, Letham.

13 – 16 Years

A Sun Catcher – 1 Helen Black, Letham.

Item in Baked Modelling Clay – 1 Helen Black, Letham.

A mobile phone case – any craft – 1 Helen Black, Letham.

Two pieces of flapjack – 1 Helen Black, Letham.

Open Classes

Decorated Horse Shoe (Maximum size 15cm) – 1 Helen Black, Letham; 2 Charlie Dwyer, Monimail; 3 Holly Hamilton, Letham.

Photograph – Birds Theme (taken by Child) – 1 Rory Hamilton, Letham; 2 Erin Farmer, Rankeilour; 3 Caitlin Kirk, Ballantager.

Collage (A4 maximum size)– 1 Anna Black, Letham; 2 Holly Hamilton, Letham; 3 Rory Hamilton, Letham.

Floating Flower Heads in a Cereal Bowl – 1 Helen Black, Letham; 2 Holly Hamilton, Letham; 3 Rory Jack, Cuparmuir.

Vegetable Grown by Child – 1 Imogen Dwyer, Monimail; 2 Charlie Dwyer, Monimail; 3 =. Holly Hamilton, Letham and Rory Hamilton, Letham.

Miniature Garden – 1 Rory Hamilton, Letham; 2 Holly Hamilton, Letham; 3 Erin Farmer, Rankeilour.

Sunflowers and Spuds

The Sunflower and Potato Competition will be judged on the evening of Thursday 1 August.

Can all those pupils of Letham Primary School who wish to enter please contact Alison McDonald  by Thursday morning at the latest.

You can get her on 01337 810250 / 07455 315287. Or email amcd118@aol.com.

Please remember not to empty the potatoes out as this will be done by the Judges.

Coming Soon: A Book About Letham

Haystacking in the field with The Row in the background. (taken 1905)

This Autumn, Letham’s acclaimed author and historian Donald Dallas will publish a limited edition book on Letham. Only 50 copies are planned and demand is expected to be high. More information will appear on this website. heres a wee taster…

“Letham is a very ancient village dating back well over one thousand years. Although some 17th /18th century buildings remain, the Letham that we know today was all built in a relatively short period, 1800-1820 by the Earls Of Leven and Melville including
the West End, The Row, the pub, the village hall,the school and the church.

Until the 20″ century, Letham was a self-sufficient village with two farms, three schools, three pubs, five shops, a village hall, a post office, a bakery, a brewery, a saddlery, a blacksmith, joiners, Shoemakers, dressmakers, doctor and so on.

This book gives a detailed history of many of the houses and businesses as well as the lives of several of the inhabitants from the Baronet of Letham to The Monimail Hermit. There was nothing “sleepy” about the village of Letham, from resurrectionists at Monimail Cemetery in the 1820s to an infamous murder at Whinny Park in 1830, to being bombed twice during World War Two. The Crown Inn was in business for 130 years and the Letham Fair was a major cattle market. The brewery produced local “TB” beer and Storrar’s Emporium purveyed a panoply of provisions. The social life was full with the Free Gardeners Hall full to overflowing even though it had no toilets right up until its closure in 1955.

Letham even has its very own tree, the Deodar Cedar. The Hon. William Leslie-Melville from Melville House entered service with the East India Company and discovered this tree in the Himalayas in the 1820s. He brought back seeds to London and the nurseries at Melville with the result that the Deodar Cedar is an established tree in Great Britain.

Melville House played a very secret role in World War Two being the headquarters for the Auxiliary Units, soldiers trained in guerrilla warfare if the country was invaded. S.O.E. agents were also trained there. The men from the parish who gave their lives in both world wars have been researched in detail so “their names liveth for evermore”. This book has 115 photographs most of which have never been published before dating from the 1880s to the 1960s.”

Well that’s Christmas sorted!

“Melville Ming” Update

Our local MP, Stephen Gethins, has been pursuing the operators of the Landfill site for some explanation as to the foul odours emanating from Melville Landfill Site. The response he got was,


Service manager John Conaghan: “We are currently arranging for an additional 17 gas wells to be installed within Phase 4 (the most recently completed cell). The flanks of the cell are capped, and we should recommence with the capping of the crown cell once the spring weather is here and we receive more sub-soils to allow us to do this.

We did meet with SEPA recently, and discussed our programme of works with them, and I believe they are planning to liaise with the community.”

He went back to ask him to clarify as this sounded a bit like what he had said last February. Response below.

“The 17 proposed gas wells are in addition to what was installed previously. Normally, we’d wait until the full capping layer was in place before installing these, but have decided to install them earlier to assist with addressing any odour issues.

“The shaping of the waste mass has been completed, and some emplacement of sub-soils has taken place, but this latter aspect is not fully complete. We are dependent upon the availability of sub-soils, and discussions have taken place with our colleagues in Property Services re. any projects they are involved in that may generate the materials we require. It is looking promising that we’ll get some materials from the Madras school project later on this year, and we’ll be trying to source sub-soils from other parties in the interim.”

“I trust the above clarifies the situation, but should you have any further questions then do not hesitate to get back to me.

If you have any further queries you can contact Stephen through his constituency office at

38-40 Bonnygate, Cupar, Fife, KY15 4LD

Tel: 01334 657765

1 2 3 28